Soome-ugri KOKARAAMAT

 [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [ungari]

Paprikatoidud


Igapäevased paprikatoidud

Supid

Aedviljatoidud

Jahutoidud
 
 

Paprikási kõrvale süüakse peale kartulite ka galuskasid ehk klimpe. Selleks segatakse munad rasvaine ja soolaga. Valatakse juurde vett või piima ja lisatakse nisujahu. Segatakse. Liiga kõva taigna puhul lisatakse vett juurde. Taigen on valmis, kui see lööb kausi küljest lahti. Seejärel lastakse taignal veidi aega seista. Voetakse keedunõu, kuhu pannakse vesi ja lisatakse sool. Kui vesi keeb, tõstetakse taigen märja lusikaga märjale lauale ja lõigatakse terava noaga väikesteks tükkideks. Need puistatakse keeva vette. Aeg-ajalt segatakse keevi galuskasid lusikaga, et nad põhja ei kõrbeks. Kui kogu taigen on pandud keema, kaetakse kastrul kaanega, kuid sel juhul tuleb jälgida, et vesi üle ei keeks. Pinnale tõusnud galuskad tõstetakse vahukulbiga välja ja pannakse patta, milles on sulatatud rasv. Galuskad segatakse rasvas ja antakse lauale koos vasikapaprikásiga.

1-2 muna kohta võetakse 1/2 kg nisujahu.

Sõjagaluska

Nisujahu hõõrutakse segi väga väikese koguse rasvaga ja lisatakse vesi. Taigen peab olema paras, ei liiga kõva ega liiga pehme. Edasi toimitakse vastavalt eelmisele retseptile. Muna lisamisel muutub tainas pehmemaks. Kõige tavalisem moodus on valmistada sõjagaluska ilma rasvata, 1 munaga. Kui lihatoit puudub, siis süüakse galuskasid ainult paprikakastmega. Nii on galuskad väga maitsvad ja väga odavad.

1/2 kg nisujahu kohta võetakse 1 muna, vett lisatakse nii palju, et taigen tuleks parajalt tihke. Soola pannakse maitse järgi.

Kuldgaluska

Valmistatakse tavaline pärmitaigen. Kui tainas on hästi kerkinud, pannakse see leivalauale, kuhu on riputatud rohkesti nisujahu. Tainas rullitakse ja lõigatakse piparkoogivormidega kujunditeks. Vorm võitakse, tainatükid kastetakse või või rasva sisse ja pannakse üksteise peale. Erinevate kihtide vahele riputatakse jahvatatud pähkleid või mandleid ja peensuhkrut. Kui rohkem kihte ei mahu, pannakse vorm ahju ja küpsetatakse aeglasel tulel.

Kui roog on piisavalt küpsenud, võetakse see ahjust välja ja valatakse vaagnale. Peale puistatakse suhkrut, pakutakse kas keedise või vaniljekastmega.


Kohvikook

Valmistatakse pärmitaigen, lastakse kerkida. Samal ajal vahustatakse 100 g võid, munakollased, tuhksuhkur ja näpuotsatäis soola. Sellele lisatakse pärmitaigen ja veel veidi nisujahu. Tuleb jälgida, et tainas oleks küllaldaselt pehme. Saadud massi segatakse puulusikaga, kuni see on sile ja ajab õhumulle. Lisatakse rosinad ja segatakse veel. Rasvaga määritud vorm täidetakse poolenisti taignaga. Peale puistatakse hakitud mandleid. Seejärel lastakse taignal veel kerkida, nii et vorm oleks täis, ja pannakse siis ahju. Küpsetatakse keskmises kuumuses umbes 1 tund. Peale puistatakse vanillsuhkrut.

50 g pärmi kohta võetakse 1 klaas piima ja veidi üle 1 klaasi jahu. 6 munakollast vahustatakse 100 g või ja 100 g tuhksuhkruga. Rosinaid ja mandleid pannakse maitse järgi.

Täidisega saiad

80 g pärmi kohta võetakse 1 dl leiget piima ja 1 spl. nisujahu ning pannakse kerkima. 350 g võid segatakse 1 kg nisujahuga, lisatakse juurde 250 g peensuhkrut, 10 munakollast, 1 1/2 dl koort ja noaotsa-täis soola. Sellele segatakse juurde kerkinud pärm ja 2 dl leiget piima. Sõtkutakse käega elastseks massiks ning lastakse soojas kerkida. Samal ajal kui taigen kerkib, valmistatakse täidised.

• Pähklitäidis. 1 kg pähkleid kooritakse ja jahvatatakse. 250 g suhkrust keedetakse paks siirup (vett pannakse äärmiselt vähe), lisatakse jahvatatud pähklid, maitse järgi sidrunikoort ja 11-12 jahvatatud nelki, noaotsatäis jahvatatud kaneeli, 100 g seemneteta rosinaid ja 100 g seemnetega rosinaid. Täidist segatakse mõne minuti jooksul tulel, et pähklid põhja ei kõrbeks. Keedetakse vähe aega. Lisatakse 3-4 spl. piima ja veidi võid ning jahutatakse.

• Moonitäidis. 250 g suhkrut keedetakse paksuks siirupiks. Lisatakse 350 g jahvatatud mooniseemneid ja riivitud sidrunikoort. Keedetakse mõni minut, võetakse tulelt, lisatakse 1-2 klaasitäit piima ning veidi võid. Jahutatakse.

Kerkinud taigen pannakse lauale ja rullitakse lahti. Tainas lõigatakse 4 osaks ja nendest veeretatakse pallid, mis rullitakse 1/2 cm paksusteks piklikeks tükkideks. Täidis määritakse laia noaga taignale ja keeratakse paksuks vorstiks. Mõlemad otsad painutatakse kokku, et täidis maha ei valguks. Samal viisil täidetakse kõik ülejäänud taignatükid. Pooled taignatükid võib täita pähkli-, pooled mooniseguga. Mõlemaid täidiseid samasse saia ei panda! Määritakse pealt munakollasega ja küpsetatakse keskmises temperatuuris. Sellesse taignasse võib panna vaid 2-3 muna, kuid sel juhul tuleb piima lisada rohkem. Pähkli- ja moonisaia valmistatakse kõikideks pühadeks. Enne jõulupühi valmistatakse neid nii palju, et jätkuks lihavõtteni. Et saiad kauem säiliksid, võib neid valmistada võitaignast.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele