Soome-ugri KOKARAAMAT

  [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [mari]

Külmtoidud ja suupisted

Supid

Pirukad

Küpsetised

Taimetoidud

Lihatoidud

Joogid
 
 

KÜPSETISED/PIRUKAD

Kuivad sõrnikud

Keedupirukad kohupiima ja kartulitega
Keedupirukad kartuliga

Keedupirukad kapsaga
Keedupirukad seentega
Keedupirukad lihaga
Pliinid täidisega
Kolmekihilised pliinid
Õhukesed kaerapliinid
Tatrajahupliinid

Kaerapliinid
Kakukesed
Kanepileib
Marjakorbid
Kanepikorbid
Kanepikoogid



Kuivad sõrnikud

Võetakse kuiv kohupiim, segatakse hapukoore ja munadega. Maitsestatakse soolaga. Saadud massist vormitakse kotleti moodi pätsikesed, mis asetatakse rasvaga määritud küpsetusplaadile või pannile umbes 2 cm kaugusele üksteisest. Sõrnikud määritakse pealt sularasva või munaga ja asetatakse tunniks-poolteiseks 60-70° soojusega praeahju. Kui sõrnikud on küpsenud, vähendatakse temperatuuri ja lastakse sõrnikutel madalamal temperatuuril kuivada. Kuivamise käigus muutuvad sõrnikud õhemaks. Süüakse kas väga kuumalt või jahtunult, enamasti sulavõiga.
4-5 sõrniku kohta võetakse 200 g kohupiima (kuiva), 1 spl. hapukoort, 1/2 muna ja 1 tl. rasvainet.


Keedupirukad kohupiima ja kartulitega

Värskelt keedetud kartulid (koos soolaga) lastakse kuivaks tõmbuda ja aetakse läbi sõela. Saadud massile lisatakse sõelutud jahu, kohupiim ja sulatatud või. Segatakse. Valmistatakse keedupiruka taigen ja rullitakse lahti. Vormitakse väikesed pirukad, mille servad surutakse tihedalt kokku. Keedetakse vee sees pliidil.
600 g pirukate valmistamiseks võetakse 1 1/4 klaasi nisujahu, 1/2 muna, 150 g kohupiima, 200 g kartuleid, 1 spl. võid, maitse järgi soola.
Valmiskeedetud pirukad oh värvilt sarnased pelmeenidele. Süüakse sulavõi või hapukoorega, kõrvale juuakse kuuma piima.


Keedupirukad kartuliga

Põhimõtteliselt sarnaneb valmistamisviis eelmisele retseptile. Täidiseks lisaks läbi sõela surutud või puruks tambitud värskelt keedetud kartulitele toores muna, hakitud sibul ja sool.
6 piruka saamiseks võetakse 1/2 klaasi jahu, 6 muna, 100 g kartuleid, 1/2 mugulsibulat, maitse järgi soola. Süüakse sulavõi või hapukoorega.


Keedupirukad kapsaga

Kapsatäidise jaoks hakitakse hapu- või värske kapsas, hautatakse sularasvas koos hakitud sibula ja porganditega. Kui kapsas on valmis, lisatakse hakitud kõvakskeedetud muna, maitse järgi soola ning segatakse korralikult. Värskele kapsale võib lisada eelnevalt 3 tunni jooksul leotatud kruupe. Sel juhul pannakse kapsast täidisesse vähem.
4-5 piruka jaoks tuleb võtta 1/2 klaasi nisujahu, 1 spl. vett, 1/4 muna, maitse järgi soola. Täidise valmistamiseks vastavalt 100-150 g värsket kapsast (hapukapsapirukate puhul võetakse kapast veidi rohkem), mõned viilud porgandit, 1 mugulsibul, 1 1/2 tl. sularasva, paar muna. Süüakse sulavõi või hapukoorega.


Keedupirukad seentega

Olgu öeldud, et seeni võib lisada ka eelnevas retseptis mainitud ainetele. Sel juhul pannakse kartuleid täidisesse vähem. Lisatakse 1 tl. võid ja pisut pipart.
Seenetäidise valmistamiseks kasutatakse kaseriisikaid, punapuravikke, kännu- või külmaseeni. Seened hakitakse ja praetakse koos sibulaga. Maitse järgi lisatakse pipart ja soola. Kui kasutatakse kuivatatud seeni, tuleb need eelnevalt leotada ja kupatada. Alles seejärel praetakse seened koos sibulaga.


Keedupirukad lihaga

Hakklihale lisatakse hakitud sibul, sool ja pipar. Pirukaid süüakse kuumalt sulavõi või hapukoorega.


Pliinid täidisega

Rukki- või nisujahust, veest ja munadest valmistatakse tihe taigen. Maitse järgi lisatakse soola. Kaetakse niiske rätikuga ja lastakse seista 1,5 tundi.
Täidise valmistamiseks võetakse kruubid (nisu- või kaera- ), pestakse ja keedetakse soolvees sõmeraks massiks. Lisatakse hakitud mugulsibul, kõvaks keedetud munad (hakitult). Tainas rullitakse lahti, vormitakse lapergused tükid (u. 20 cm), mille paksus ei tohi olla üle 2 mm. Küpsetatakse rasvaga määritud pannil mõlemalt poolt. peale seda võetakse pliinid pannilt, keeratakse niiskesse käterätikusse ja hoitakse seal 2-3 minutit. Seejärel asetatakse neile täidis ja pliinid keeratakse rulli. Süüakse sulavõi või piimaga, mida pakutakse eraldi. Pliine võib valmistada ka praeahjus. Sel juhul pannakse valmis pliinid koos täidisega (rulli ei keerata) pannile või savipotti, valatakse üle hapukoorega ja küpsetatakse.
1/2 kg pliinide saamiseks võetakse 3/4 klaasi jahu, 1 muna, vett ainult nii palju, et tainast oleks võimalik vormida, soola maitse järgi. Täidise jaoks vajatakse 1/2 klaasi kruupe, 1 keskmine sibul, 1 tl. rasvainet, 2 spl. piima, 1 muna, maitse järgi soola.

Kolmekihilised pliinid

1. kihiks valmistatakse tihe hapendamata taigen rukkijahust, munast ja veest, millele on lisatud veidi soola. Tainast lastakse 30-40 minutit seista. Seejärel vormitakse vastavalt ümmarguse panni suuruselt 1,5-2 mm paksune taignakiht. Pruunistatakse ahjus või praeahjus, kuni tekib koorik.
2. kiht, mis laotatakse 1. kihi peale, koosneb hapupiima või keefiri ja hapukoorega segatud kaerajahust. See kiht peab olema oma konsistentsilt tihedam ja paksem (u. 2 mm). Küpsetatakse.
3. kihi jaoks leotatakse kaeratange 8-10 tundi hapukoores või või valmistamisest ülejäänud piimas. Saadud pudrutaoline mass pannakse 2. kihi peale ja küpsetatakse pruuniks. Pärast ahjust väljavõtmist pannakse suurele alusele ja määritakse sulavõiga. Kogu roog ei tohi olla paksem kui 6-7 mm.
Erinevates kihtides kasutatav jahu sõltub väljakujunenud traditsioonidest. Nii võib 1. kihi valmistada ka nisujahust. 2. kihi jaoks võib kasutada mannat või kaerahelbeid. 3. kiht valmistatakse mõningates piirkondades kaera- ja nisujahu, hapukoore ning kohupiima segust.
Ühe suure pliini valmistamiseks võetakse 1 kuhjaga supilusikatäis rukki- või nisujahu, millele on lisatud 1 tl. lahtiklopitud muna ja maitse järgi soola. 2. kihile kulub 1 tl. kaerajahu või mannat, 3/4 spl. keefiri, 1 tl. hapukoort. 3. kihi jaoks on vaja 1 spl. kaeratangu ja selle leotamiseks veidi üle 1 spl. hapukoort.

Õhukesed kaerapliinid

Valmistatakse 2-kihilised ümmargused väikesed pliinid, mille paksus on umbes 3-4 mm.1. kihi jaoks valmistatakse pärmitaigen kaerajahust, 2. kihi jaoks pudrutaoline taigen nagu eelmise retsepti 3. kiht. Küpsetatakse vastavalt eelmise retsepti õpetustele.
300 g pliinide saamiseks võetakse 100 g kaerajahu, 1 tl. pärmi, mis segatakse 1 klaasi soojendatud piimaga (veega), 1/4 muna, soola maitse järgi. 2 kihi jaoks kulub 2 spl. kaeratangu, 2 spl. hapukoort või või valmistamisest jäänud vedelikku.


Tatrajahupliinid


Soojendatud piim segatakse pärmi ja tatrajahuga ning pannakse 2-3 tunniks kerkima. Kerkinud taignale lisatakse veel veidi sooja piima, soola ja suhkrut, segatakse ja lastakse seista 1 tund soojas kohas. Küpsetatakse nagu tavalisi pliine rasvaga määritud pannil pliidil. Süüakse hapukoorega.
2-3 pliini saamiseks tuleb võtta 1/2 klaasi tatrajahu, 1 klaas piima, teelusikaotsaga pärmi, 1 tl. suhkrut, pisut soola,1 spl. rasvainet.


Kaerapliinid

Valmistatakse nagu eelmisedki pliinid, tatrajahu asemel võetakse siin 1/2 klaasi kaerajahu, 1 klaas piima või vett; pärmi, suhkrut, soola ja rasvainet kulub samas koguses kui eelmiseski retseptis. Neid pliine keedetakse vees.


Kakukesed

Kaera- või odrajahu segatakse hapukoore ja veega tihkeks taignaks. Lisatakse koorevõi, muna, sool ja suhkur. Vormitakse 100-150 g või 400-600 g suurusteks ümmargusteks kakkudeks. Taigna paksus ei tohi olla üle 3-4 cm, väiksemate kakkude puhul veelgi vähem. Küpsetamise lõpus määritakse kakukesi pealt hapukoorega.
1/2 kg kakkude saamiseks võetakse 2 klaasi kaera- või odrajahu, 4 spl. hapukoort, 1/3 klaasi vett, 1 1/2 muna, 2 tl. suhkrut, 1 spl. koorevõid.

Sama retsepti järgi võib valmistada ka õhukesi pannkooke, mida praetakse rasvas. Sel juhul kulub 1/2 klaasi kaera- või odrajahu, 1 spl. hapukoort, 3 tl. vett, 1/4 muna, 1 tl. suhkrut, 1 tl. võid, soola.


Kanepileib

Kanepiseemned pannakse veidikeseks ajaks praeahju või pliidile pannile, loksutatakse kausis ja surutakse siis läbi sõela. Tahkunud leib lõigatakse 20-30 g tükkideks, segatakse sõelutud kanepijahuga ja vormitakse 150 g suurused pallikesed. Neid leotatakse eelnevalt piimas ja pannakse siis rasvaga määritud pannile. Hoitakse umbes 5 minutit praeahjus.
100 g kanepileiva jaoks kulub 3/4 klaasi kanepiseemneta, 2-3 viilu tahket rukkileiba, 1 spl. piima.


Marjakorbid

Valmistatakse kas pärmi-, hapendatud või hapendamata taignast. See rullitakse lauale mitte paksemalt kui 6-8 mm. Vajutatakse vormiga ringikujuliselt tükkideks. Servad keeratakse üles ja pannakse rasvaga määritud plaadile. Korbid täidetakse marjakattega. Peale riputatakse suhkrut ja määritakse lahtiklopitud munaga. Küpsetatakse kuumas ahjus helepruuniks.
10 korbi saamiseks võetakse 600 g nisujahu, 2 spl. suhkrut, 30 g margariini või võid, 1 muna, 1 tl. soola, 1 spl. pärmi, 1/2 l vett. Marjatäidise jaoks segatakse 200 g marju 2 spl. suhkruga. Marjad hõõrutakse katki.


Kartulikorbid

Värskelt keedetud kartulid tambitakse katki, segatakse toore muna ja piimaga. Valmistatakse pärmitaigen (vt. eelmist retsepti) ja vormitakse ümmargusteks tükkideks u. 1-1,5 cm paksuse kihina. Täidis asetatakse taignale ja kõrbi servad keeratakse üles. Määritakse lahtiklopitud munaga ja küpsetatakse kuumas ahjus helepruuniks. Pärast ahjust väljavõtmist määritakse sulavõiga.
1 klaasi nisujahu kohta arvestatakse 1 tl. pärmi, 3 1/2 spl. vett, 2 tl. suhkrut, 2 tl. võid, veidi soola.
Täidise valmistamiseks võetakse 1 kg kartulite kohta 3-4 mugulsibulat, 50 g koorevõid, 3/4 klaasi piima, 2 muna, soola.



Kanepikorbid

Valmistatakse vastavalt eelmises retseptis kirjeldatud viisile, täidise jaoks segatakse kanepijahu ja piim värskelt keedetud ja puruks tambitud kartulitega.
1 kg kartulite kohta arvestatakse u. 100 g kanepijahu, 1/2 klaasi piima, soola lisatakse maitse järgi.


Kanepikoogid

Kanepiseemned kuivatatakse praeahjus või ahjus helekollaseks. Temperatuur peab olema keskmine. Seemned võetakse välja ja tambitakse kausis puruks. Jahu saamiseks purustatud seemned sõelutakse. Valmistatakse kartulipüree, millele lisatakse kanepijahu. Segatakse ja lisatakse maitse järgi soola. Vormitakse õhukesed koogikesed, mille keskele pannakse kanepitäidis. Servad keeratakse üles nagu ümbrikul. Küpsetatakse ahjus 10-12 minutit. Pealt määritakse sulavõiga.
1 spl. kanepiseemnele kohta võetakse 1 1/2 spl. kartulipüreed ja 1 tl. koorevõid. Soola lisatakse maitse järgi.
Taigna valmistamiseks võetakse 2 klaasi jahu, 1/2 spl. suhkrut, u. 30 g margariini või võid, 1/2 muna, 1 tl. soodat ja 3/4 klaasi vett. Sel viisil saadakse u. 1/2 kg tainast.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud] [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele