Soome-ugri KOKARAAMAT

    [karjala] [liivi] [vadja] [isuri] [vepsa] [saami] [mari] [mordva] [komi] [udmurdi] [handi mansi] [ungari]

 

 

 

 

 

 

  [karjala]

Kalatoidud

Seenetoidud

Aed- ja juurviljatoidud

Lihatoidud

Toidud jahust ja tangainetest


 
  TOIDUD JAHUST JA TANGAINETEST



Paastupuder karjala moodi

Vesi, suhkur, mustikad ja kruubid pannakse haudepotiga ahju. Puder jäetakse ahju pooleks päevaks. Seejärel lastakse veidi jahtuda ja pannakse suure vaagnaga lauale.

Magus puder

Kruubid pannakse suhkruga magusaks tehtud marjavette. Lastakse haududa ahjus terve öö. Putru valmistatakse nii palju, et jätkub kogu paastuajaks. Süüakse kõigepealt soojalt, edaspidi külmalt.

Karjala kiisel

Leige vesi ja jahu segatakse, lisatakse tükike pärmi või leivatainast. Pannakse hapnema ja lastakse seista niikaua, kuni tekib vaht. Seejärel pannakse tulele ja lastakse keema minna, segades kogu aeg puulusikaga. Lisatakse sool ja keedetakse, kuni segu muutub siledaks. Süüakse kuumalt võiga ning piimaga. Savo ja Karjala piirimail süüakse kiislit külmalt koore ja suhkruga.
2 1/2 l vee kohta arvestatakse 5-6 klaasi kaerajahu, tükike pärmi või leivatainast, maitse järgi soola.

Karjala kama

Valmistatakse kaerajahust, lisades õige pisut odrajahu. Jahud puistatakse keeva vette, vaht riisutakse. Sekka riputatakse soola. Kogu aeg tuleb jälgida, et vett oleks piisavalt, sest jahu paisub kiiresti ja võib kõrbeda põhja. Keedunõu tõstetakse veidi aja pärast tulelt ja pannakse ahju hauduma.
Seda toitu valmistatakse ka täisteradest. Sel juhul pannakse terad sooja vette paisuma. Nõu tõstetakse kuumale pliidile ja oodatakse, kuni terad lähevad katki. Kui 1/3 teradest on katki läinud, tõstetakse nad restile nõrguma ja seejärel kuuma leivaahju paisuma. Ahju ei tohi jätta teri kauaks, muidu kaob maitse. Kui terad hakkavad ahjus praksuma, on nad küllaldaselt paisunud. Siis tuleb need ahjust välja võtta ja jahvatada. Enne jahvatamist tambitakse teri puust uhmrinuiaga. Lõpuks eraldatakse kestad ja praht ning alustatakse jahvatamist.

Apposet

Kanepiseemned röstitakse nagu kohvioad ja jahvatatakse. Lisatakse sama kogus rukkijahu ja maitsestatakse soolaga. Seda segu kasutatakse kastmena hautatud või keedetud naeriste juurde.

Küpsised (petšenjad)

Küpsetatakse kõigest, mida käepärast on: jahust, munadest, margariinist, veest ja soolast. Vormitakse ja pannakse kuuma ahju. Eelnevalt määritakse munaga.

Kalitka e. šipainjeka

Tehakse leivatainas, mis sõtkutakse hästi tihedaks, nii et seda saab rullida paberõhukeseks. Tainas rullitakse lahti terves ulatuses ja lõigatakse parajateks tükkideks, mis omakorda lahti rullitakse. Täidis valmistatakse kartuli- või tangupudrust ja tõstetakse väljarullitud taignale. Servad keeratakse täidisele peale, vajutades tainast sõrmedega. Enne ahju panemist määritakse muna-piima seguga, et küpsemisel tekiks kuldpruun värvus. Süüakse kuumalt. Kõige rohkem valmistatakse kartuliðipanjekat. Tangupudru täidise jaoks keedetakse puder juba eelmisel päeval valmis. Täidise maitsestamisel ja segamisel lisatakse pudrule võid.
Kartulitäidise jaoks tambitakse kuumad kartulid pudruks, lisatakse muna, piim ja maitse järgi soola. Täidis ei tohi olla liiga vedel. Taigna valmistamiseks võetakse rukkijahu, muna, võid või margariini, soola ja vett. Tainast valmistatakse igas piirkonnas isemoodi.

Pettuleipä

Valmistatakse männikoorest. Männimähk kuivatatakse kuumas ahjus või tule kohal. Seejärel tambitakse peeneks ja sõelutakse. Saadakse kare valge jahu. See keedetakse pudruks ning segatakse sekka jahu. Tainas sõtkutakse korralikult läbi ning vormitakse pätsideks. Küpsetatakse ahjus. Võimaluse korral segatakse hulka sealihatükikesi või kaeru.

Šipainjekakassa

Valmistatakse õhuke pärmitaigen veega, mitte piimaga. (Sel juhul, kui piima asemel võtta vett, tuleb tainas õhuke ja sitke). 3/4 peab olema rukkijahu, 1/4 nisujahu. Sõtkutakse niikaua, kuni käte külge ei jää. Seejärel rullitakse välja eraldi taignatükid. Kartulitäidise valmistamiseks võetakse tulikuumad koorega keedetud kartulid, kastetakse korraks külma vette ja kooritakse. Seejärel tambitakse nuiaga puruks ning lisatakse muna, piim ja natuke soola. Taignatükid rullitakse uuesti ja määritakse võiga. Servad näpitakse sõrmejälgede taoliselt. Keskele tõstetakse kartulipüree, sõrmitsetakse veelkord servad üle ja pannakse pannile. Täidiseks võib kasutada ka kohupiima ja porgandi segu, millele on lisatud rohkesti suhkrut.


Bliinad

Kaerajahu segatakse soolaga maitsestatud vette. Vajadusel maitsestatakse veel soolaga. Tõstetakse lusikaga pannil säriseva rasva sisse. Karjala pliinid ei tohi jääda paberist palju paksemad.

Hernezkalit (paastutoit)

Valmistatakse tainas rukkijahust, piimast (sobib ka hapupiim), soojendatakse seda veidi, lisatakse maitse järgi soola. Sõtkutakse kergelt ja rullitakse hästi õhukeseks. Täidiseks valmistatakse hernepuder (herned leotatakse, keedetakse ja tambitakse katki), millele lisatakse võid ja muna.

Pooškad I

Need on paksud pannkoogid, mida küpsetatakse ahjus. Taina sisse pannakse piima, mune, võid, suhkrut, jahu ja pärmi. Kõik ained segatakse korralikult. Pooškad on pannilt võttes kuldpruunid ja kobedad.

Pooškad II

Taigen tehakse hapupiima sisse. Lisatakse jahu, munad, suhkur ja sooda. Et tainas muutuks Põnevamaks, lisatakse taigna kloppimise ajal katkisurutud kartuleid. Pannakse kuuma ahju ja määritakse pealt hapukoore või munaga. Taignat tuleb kloppida piisavalt kaua, siis on koogid maitsvamad.

Olandjat

Jahu segatakse veega. Lisatakse sool. Segatakse. Jahu pannakse vähe, sest need koogid peavad olema nii õhukesed, et hea meistri tehtuna paistavad lausa läbi. Praetakse pannil rasva sees.

Golubkad

Need on pärmiga nisujahukakud. õhtul segatakse tainas valmis. Selleks võetakse veidike jahu, sooja piima ning pärmi. Lastakse öö läbi seista ja sõtkutakse hommikul läbi. Tainas kerkib hästi, kui see on asetatud soojemasse kohta. Lisatakse veidi jahu ja vormitakse kakud. Pealt määritakse kakukesi lahtiklopitud munaga. Küpsetatakse kuumas ahjus.

Lepjoškad

Õhtul tehakse tainas valmis. Selleks segatakse nisujahu piima, munade ja suhkruga. Jäetakse hommikuni soojemasse kohta seisma. Hommikul küpsetatakse.

Kalakukko (kalapirukas)

Selle valmistamiseks võib kasutada nii soola- kui suitsupekki. Sool segatakse veega ja lisatakse jahu. Tainas tehakse alguses sitke, siis vormitakse see leivalaual paari sentimeetri paksuseks ümmarguseks rattaks. Sellele riputatakse pisut rukkijahu. Siis laotatakse rattale kihiti kalad ja pekk, pealmiseks kihiks jääb pekk. Taignaratta servad kastetakse veega üle ja keeratakse täidise peale. Liitekohad silitatakse sõrmega tasaseks. Lõpuks riputatakse pirukale pisut jahu ja pannakse ahju küpsema. Pirukas peab olema ahjus vähemalt 4-5 tundi, nii et kala rootsudki muutuksid täiesti pehmeks. Sel ajal on vaja jälgida, et pirukas ei läheks kõrbema ja rasv ei voolaks välja. Kui koorikusse tekib küpsetamise ajal lõhesid, tuleb need kohe paigata järelejäänud taignaga. Paari tunni küpsetamise järel on pirukas sedavõrd koorikuga kattunud, et seda võib määrida pekitükiga. Piruka sisse pannakse ka kaalikat ja sealiha, kartulit ja sealiha või hapukapsast ja sealiha.
1/2 kg rukkijahu kohta on vaja 1 3/4 klaasi vett, 2 spl. nisujahu, 1/2 kg kalu, 120 g toorest pekki, 1 spl. soola.

Karjala pirukad

Piruka tainas tehakse erinevates piirkondades erinevalt. Kasutatakse kas ainult rukkijahu või nii rukki- kui nisujahu. Võetakse anum, kuhu pannakse 2 klaasi külma vett ja 1 teelusikatäis soola. Lisatakse jahu ja sõtkutakse sitke taigen. See vormitakse ridvakujuliseks ja lõigutakse väikesteks tükkideks. Tükid (umbes 20) vormitakse pallikujuliseks ja vajutatakse laperguseks. Tükkide suurus ja kuju peab sarnanema alustassile. Tükid laotatakse lauale ja pannakse peale täidis. Piruka küljed pööratakse vastamisi ja pirukas surutakse kinni sõrmeotstega tainast kortsuliseks näppides. Küpsetatakse kuumas ahjus.
Täidiseks pannakse riisiputru, vanasti kasutati rohkem odraputru ja kartulipüreed, suvel marju. Täidis peab ulatuma peaaegu servadeni. Küpsetatakse 250-300° kuumuses.
Riisitäidise valmistamiseks kulub 1/2 l vett, 1 1/2 klaasi riisi, 1 l piima, 1 1/2 tl. soola, 1 spl. võid.
Pirukate määrimiseks võetakse 1/2-1 klaasi kuuma vett, 50-100 g võid.

Kukkoset

Leivajuuretis segatakse hapupiimaga. Lisatakse sool, pärm ja kaerahelbed, rukki- ja nisujahu. Sõtkutakse ja pannakse mõneks ajaks kerkima. Seejärel rullitakse välja ja vormitakse ringikujuliselt. Ringi keskele pannakse putru koos võiga. Küpsetatakse 200-250° kuumuses umbes 15 minutit.
1/2 l leivajuuretise ja hapupiima kohta võetakse 1 tl. soola, 50 g pärmi, 300 g kaerahelbeid, nisu- ja rukkijahu. Täidiseks keedetakse sõmer riisipuder.

Sultsinad

Valmistatakse taigen eelpool kirjeldatud retsepti järgi. Sellest vormitakse õhukesi pirukaaluseid, mis praetakse pannil mõlemalt küljelt ilma rasvata pruunikaks. Aluse üks pool määritakse võiga, kuivale poolele pannakse katteks puder. Sultsina vastasküljed keeratakse keskele kokku ja siis kahekordselt samasse suunda.

Sulhaspiirakad

Valmistatakse alustamas eelpoolkirjeldatud retsepti järgi. Tainas vormitakse ümmargusteks ratasteks, mille keskele pannakse piimaga keedetud riis. Sellega kaetakse pooled alustest. Teised taignapooled tõstetakse peale ja piruka servad surutakse kinni. Pirukad küpsetatakse pliidil ümmargusel pannil kuumas rasvas mõlemalt poolt pruunikirjuks.

Vatruškad

Täidise jaoks keedetakse riisi umbes 15 minutit soolaga maitsestatud vees. Vesi valatakse ära ja lisatakse sulavõi. Kartulid keedetakse, kooritakse kuumalt ja surutakse läbi sõela. Lisatakse muna, nisujahu ja sool. Sellest taignast valmistatakse kanamunasuurusi patsikesi. Ühele poolele pannakse supilusikatäis riisi. Vatruškad surutakse poolkuukujuliselt kinni ja küpsetatakse 250° kuumuses umbes 10 minutit.
2 l kartulite kohta võetakse 1 muna, 100 g nisujahu, 1 tl. soola. Täidise valmistamiseks on vaja 1/2 l vett, 150 g riisi, 1/2 tl. soola, 1/2 tl. sulavõid.

Mustikad leivaga (mustikkamallo)

Mustikad tambitakse katki, lisatakse suhkur ja hapuleivakuubikud. Segatakse ja lastakse veidi aega leival imbuda. Suurepärane argipäeva magustoit.
1 l mustikate kohta võetakse 1/2 l hapuleivakuubikuid, 3 spl. suhkrut.



 
Soome-ugri KOKARAAMAT
©Koostamine. Katariina Juhanson, 1995

[aed- ja juurvilja toidud] [lihatoidud]  [kalatoidud] [seenetoidud]  [toidud jahust ja tangainetest] [piima- ja munatoidud] [küpsetised]  [joogid]

rahvaste leheküljele | tagasi esilehele