Soome-ugri rahvaste I maailmakongress, Sõktõvkar, Komi Vabariik, Venemaa 1992.


Soome-ugri rahvaste
I maailmakongress

Sőktővkar (Komi Vabariik, Venemaa)
1.–3. detsember, 1992

 
Soome-Ugri Rahvaste Konsultatiivkomitee
   
 

Dokumendid

   
 

Vastukajad

   
 

Pilte

 

 

Rahva Hääl, 28. november 1992

Tuleval nädalal ülemaailmne soome-ugri rahvaste kongress

Jaak Prozes

Soome-ugri rahvaste arengus on nii mõndagi ühist — nad kõik on pidanud võitlema oma olemasolu eest. Kui heita pilk 13. sajandi Venemaa (tollal muidugi mille praegustes piirides) kaardile, näeme pea kõikjal soome-ugri rahvaste asustust. Praegu elab aga neil aladel valdavalt venekeelne rahvas, soomeugrilasi meenutavad vaid kohanimed. Pole enam merjalasi, muromlasi, praktiliselt hävinud on vadjalased, nüüdseks aga on assimileerimisohus kõik Venemaa soome-ugri rahvad.
Toon lugejaile mõtiskluseks järgmised andmed.

1959. a. rahvaloendus 1989. a. rahvaloendus
  Arvukus Rahvuskeelt peab emakeeleks Arvukus Rahvuskeelt peab emakeeleks
Karjalased 167 278 71,3% 130 929 50,1%
Mansid 6449 59,2% 8474 37,1%
Mordvalased 1 285 116 78,1% 1 153 987 67,1%
Sürjakomid 287 027 89,3% 344 519 70,4%
Udmurdid 624 794 89,1% 746 793 69,6%

Sellele kurvale statistikale vaatamata tuleb tõdeda, et viimasel ajal on meie sealsele hõimurahvaste seas rahvustunne üha enam ärkamas. Selle otsesteks väljenditeks on olnud rahvarinde-taolisle rahvuslike liikumiste sünd, rahvus-kongressid ja ka rahvusparteide teke. Tunnetada end soome-ugri rahvana on nende peamisi võimalusi identifitseeruda. Just seepärast on sealt lähtunud enamik ideid soome-ugri rahvaste haridus- ja kultuurialaseks, majanduslikuks ja poliitiliseks koostööks. Nüüd on aga tulemas üks tipphetki — l.-3. detsembrini toimub Komi Vabariigi pealinnas Sõktõvkaris ülemaailmne soome-ugri rahvaste kongress.

Praegu vaatavad Venemaal elavad soome-ugri rahvad suurte ootuse ja lootusega Eesti, Soome ja Ungari peale. Eriti köidab muidugi, tähelepanu Eesti, sest Eesti sai vabaks. Ja olgu milline rahvas tahes, olgu talle nii kõvasti kõri peale astutud kui on, olgu hirmutunne nii üdini kontides kui on, iga rahvas tahab olla vaba, ise oma saatuse üle otsustada.
Eesti Vabariigis on püütud nii mõndagi teha hõimurohvaste abistamiseks (seda on siiski vähe), kuid ühel eriti olulisel tahul tahaks eraldi peatuda.

Kindlasti mäletame, et mõni aasta tagasi oli maailmas ringi liikuvatel eestlastel vaga raske seletada, kus nad elavad, kes nad on. Ikka kiputi meid venelasteks pidama. Peaaegu samasuguses olukorras on praegu Venemaal elavad soome-ugri rahvad, sest maailma (isegi eestlaste) massiteadvuses on juurdunud arusaam Venemaast, kus elavad vaid venelased. Seepärast tuleb aidata maailmale teadvustada soome-ugri rahvaste olemasolu Venemaal ja eelkõige nende praegust olukorda. Lõppude-lõpuks tuleb tõstatada küsimus jämedast rahvusõiguste rikkumisest Venemaal elavate soome-ugri rahvaste suhtes, kellel puudub isegi võimalus saada oma kodumaal emakeelsel keskharidust. Teades nende rahvaste olukorda, mõjuvad Venemaa avaldused vene "rahvusvähemuse" rõhumisest Eesti Vabariigis eriti küünilisena, ja seda on vaja maailmale teadvustada.

Praegu aga jätkub Venemaal elavate soome-ugri rahvaste suhtes hiiliv genotsiid. Täna öeldakse, ei majandus ja rahalised vahendid ei võimalda rahvuskultuuri ja haridust arendada. Homme öeldakse, et vene rahvusel on erilised õigused. Ülehomme...

<<



 
Algus
 
II - Budapest, 1996
III - Helsingi, 2000
IV - Tallinn, 2004