Arheoastronoomia konverents
2002. aasta 27.-30. augustil korraldavad tippteaduskeskus Eesti Kirjandusmuuseum ja Tartu Observatoorium Tartus rahvusvahelise arheoastronoomia alase teaduskollokviumi, mis tähistab ühtlasi maineka Euroopa Arheoastronoomia Seltsi (SEAC) 10. tegevusaastat. Teaduskonverents toob Tartusse üle 60 tunnustatud teadlase Euroopast, USAst ja Venemaalt.
Konverentsi teemaks on arheoastronoomiliste andmete kultuuriline kontekst ja kosmiliste katastroofide kajad.
Vaatluse all on lähemalt seitse teemat:
1. megaliitide ja muistsete matusepaikade asetus ja orientatsioon;
2. globaalsete katastroofide ennustamine taevaste nähtuste abil;
3. kaljutaie kosmilisest vaatenurgast;
4. tähtkujude ajalugu ning ikonograafia;
5. arheoastronoomilised monumendid kui muistsed observatooriumid;
6. kalendrid esemetes, folklooris ning kirjanduses;
7. esemetest järelduv astronoomiline teave ning muistse folkloori analüüs.
Teaduslikele ettekannetele lisaks toimuvad laiemale publikule suunatud kultuuriüritused - graafikanäitustega esinevad Kärt Summatavet ja Loit Jõekalda Eestist ning fotonäitusega Erkki Luoma-aho Soomest. Konverentsi lõpetab 30. augustil Urmas Sisaski kontsert TÜ Ajaloomuuseumi saalis. Konverentsi patrooniks on Eesti Vabariigi presidendipaar.
Konverentsi korraldamist toetavad Eesti Teadusfond, Eesti Kultuurkapital, A. leCoq, Felix, Ösel Foods.
SEAC loodi ametlikult 1992. a. Strasbourgis, Prantsusmaal ning sellest sai koordineeriv katusorganisatsioon arheoastronoomia ning entoastronoomia vallas Euroopas ja ka laiemalt.
Arheoastronoomia käsitleb taevast ning nähtavaid taevakehasid kui kultuurilist allikat ning käsitleb teemasid nagu a) iidsed monumendid, matmiskohad, pühakohad, petroglüüfid, asulad, jne ning nende võimalik orienteeritus suviste ja talviste pööripäevade järgi,
b) kalendrite algus ning areng, kalendaarsed süsteemid, ajalooliste sündmuste kronoloogia kosmilises kontekstis, arvestades nende mitmeseid seoseid sotsiaalmajanduslike süsteemide, religiooni ja filosoofiaga,
c) tähtkujude nimede algupära ning etümoloogia erinevates kultuurides,
d) erinevate rahvaste maailmapildi kosmilised aspektid, nende peegeldus müütides ja legendides.Etnoastronoomida kui arheoastronoomia sugulasvaldkond keskendub eelkõige rahvuslikele kultuurilistele allikatele, folkloorse materjali kogumisele, paganlikele uskumustele, rituaalidele, jne. valitud kultuurides ja rahvastel, nende lingvistilisele ja etümoloogilisele süvaanalüüsile, mille eesmärgiks on selgitada arheoastronoomilist konteksti.
Lähem info:
http://www.folklore.ee/SEAC
seac@haldjas.folklore.eeLiisa Vesik
07-420-370
056-687913