21. veebruar 2002

Valentin Kuik: teadmine teeb vastutavaks


21. veebruaril toimunud Fenno-Ugria Hõimuklubis näitas resissöör Valentin Kuik oma mitmeid auhindu võitnud filmi “Lend” (1995, 28 min). Peale filmi vaatamist räägiti hantidest, globaliseerumisest, teadmisest ja vastutusest.

Valentin Kuik: “Globaliseerumine on uus sõna. Tegelikult ei ole päikese all mitte midagi uut, muutvad vormid ja nimed. Olen seitsme aasta jooksul teinud Siberis kolm dokumentaalfilmi. Kõik need on tehtud mõneaastaste vahedega ja põhimõtteliselt ühes regioonis. Muutused, mis seal selle aja jooksul on toimunud, on sellesama globaliseerumiseks nimetatava protsessi tulemused.

Kui tegin esimest filmi, siis sellist sõna nagu globaliseerumine veel ei olnud. Aga protsess oli käinud ja käis täie hooga. Siis tundus, et see on nõukogude süsteemile iseloomulik nähtus. Tegelikult pole põliselaniku jaoks põhimõttelist vahet, kas tema karjamaad saastab “Sibneft”, “Lukoil” või “Shell”. Kas tema karjamaale püstitatakse puurtorn Tsentrpanga või Maailmapnga rahadega. Kas ta joob ennast surnuks “Russki razmerist” või “Canadian Goldist”. Kas tema lapse õpetamine internaatkoolis toimub vene, inglise või mõnes muus keeles – tulemus on sama.
Nii kapitalism kui sotsialism on inimese nägu. Üks süsteem toob rohkem esile inimese ühed, teine teised küljed. Siiski on kapitalismi sünnitatud demokraatial ja sõnavabadusel mõned voorused. See annab võimaluse teada ja rääkida. Teadmine toob omakorda kaasa uued hädad. Kui tead, siis oled mingil viisil või määral ka vastutav. Teadmine teeb vastutavaks ja sunnib tegema valikuid. Need aga on juba iga inimese sisemine, sügavalt isiklik probleem, millele ta peab vastust otsima oma südamest.”

Siiri Ries
Soome-Ugri Rahvaste Infokeskuse referent

Foto: Eha Viluoja


Tagasi